Make this user your buddy

This feature requires you to be logged on autoviva

You can login to your account or create a new account.
close
wastewaterpack
Remove wastewaterpack from your friends?
Write this user a private message

This feature requires you to be logged on autoviva

You can login to your account or create a new account.
close
Make this member your fan

This feature requires you to be logged on autoviva

You can login to your account or create a new account.
close
Send this page to a friend!
Fill in the form bellow

your name:
your email:
friend name:
friend email:
your comments:
close
1 car
wastewaterpack

offlinewastewaterpack

friend
لوله کاروگیت
لوله کاروگیت یا لوله پلی ایتلن دوجداره یکی از انواع لوله‌های بسیار پرکاربرد محسوب می‌شود. در تعریف دقیق لوله کاروگیت، باید گفت به لوله‌های پلی‌اتیلنی از نوع HDPE یا پلی‌اتیلنی با چگالی بالا که فرم ظاهری آنها خرطومی است و سطح داخلی آنها زرد رنگ و صیقلی هستند گفته می‌شود که به دلیل مزایا و ویژگی‌های بسیار عالی خود نسبت به سایر لوله‌ها برای کاربردهای مختلف در اولویت قرار دارد.
برخی از شرکت‌های تولید لوله کاروگیت آنها را همراه با پوشش الیافی تولید می کنند که به آنها لوله کاروگیت PVC می گویند با این حال نوع بدون پوشش یا آستر کاربردهای قابل استفاده بیشتری دارد. به طور کلی کاربردهایی که برای این نوع لوله‌ها در نظر گرفته‌اند از انتقال آب و فاضلاب تا محافظت از شیرآلات را شامل می‌شود که این همه کاربرد به خاطر دوام و ماندگاری بالا، قیمت عالی و وزن کم می‌باشد.
ساختار این لوله‌ها را با ظاهر شیاری یا کنگره‌ای سطح بیرونی می‌شناسند که البته با برخی لوله‌های دیگر مثل اسپیرال یا کورتیوب شباهت دارد. به طور کلی دلیل شیاردار و کنگره‌دار ساختن سطح خارجی لوله‌های کاروگیت این است که در اثر استفاده در داخل زمین، به‌خاطر فشار وارد شده از اطراف و نیروهای بالایی مثل خاک و عبور ماشین‌های سنگین ترک برنداشته و نشکند.
جدار داخلی لوله کاروگیت را هم صاف و صیقلی می‌سازند تا هم در مواردی که کیلومترها لوله‌کشی نیاز است مایعات و سیالات داخل آن افت فشار پیدا نکنند و رسوب ایجاد نشود و در مواقعی که مایعات اسیدی، بازی و پساب صنعتی منتقل می‌شود زمان اصطکاک و واکنش با لوله به حداقل برسد.
تاریخچه لوله کاروگیت
این لوله های دوجداره برای اولین بار در سال ۱۹۶۵ در آمریکا ساخته شدند و اولین تحقیقات آن از سال ۱۹۶۰ در موسسه تحقیقات کشاورزی آمریکا شروع شد و به دنبال موادی بودند که هم از پلاستیک ساخته شده باشند هم بتوانند فشار خاک را برای مدت طولانی زیر خاک تحمل کنند و هم قیمت بالایی نداشته باشند و برای اولین بار در ورودی زهکشی آب مزرعه ها استفاده شد. این اولین تجربه ی آن ها بسیار موفقیت آمیز بود و سرعت کار را به میزان قابل توجهی افزایش داد و انتقال سیالات را به میزان زیادی ساده کرد. بعد از آن تحقیقات زیادی برای بهتر کردن ظاهر لوله ها در طول سال های مختلف انجام شد تا اینکه لوله ها به شکل های امروزی رسیدند و در آینده امکان این را پیدا کرده اند که بیشتر با دانش روز هماهنگ شوند و حتی امکان نصب لیزر برروی آن ها هم فراهم شود.
مزایای لوله کاروگیت
مقاومت بالا : بدلیل دوجداره بودن این نوع لوله و استحکام بالایی که دارند مقاومت بالایی نسبت به سایر مدل ها (لوله پلی اتیلن آبرسانی و لوله پلی اتیلن گازی )دارند.
طول عمر بالا : این نوع لوله هم مانند تمام انواع لوله پلی اتیلن ها طول عمر بالایی نسبت به لوله های فولادی و … دارند.
خواص هیدرولیکی بالا : از آنجایی که سطح داخلی این لوله ها کاملاً صیقلی و بدون پستی و بلندی است حرکت مایع در آن بسیار سریعتر صورت میگیرد.
ضریب اصطحکاک پایینتر : یکی دیگر از مزایای صیقلی بودن لوله کاروگیت نسبت به لوله های فولادی رسوب کمتر است.
وزن پایینتر : این نوع لوله نسبت به لوله های فولادی وزن کمتری دارد و در نتیجه حمل و نقل راحت تری هم دارند.
سهولت در نصب : بدلیل وجود کوپلر و اتصالات جوشی نصب این نوع لوله بسیار راحت است.
مقاومت در برابر خوردنده ها : لوله فاضلابی هم مانند سایر لوله های پلی اتیلنی در برابر اسید ها و محلول های شیمیایی مقاومت دارند.
مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش (Anti UV) : لوله کاروگیت نسبت به تابش نور خورشید مصون است.
نحوه نصب لوله کاروگیت
همانطور که برای دفپ کردن و نصب کردن انواع لوله های پلی اتیلنی برای آبیاری تحت فشار مواردی باید مورد توجه قرار گیرد به طور حتم دستورالعمل خاصی نیز برای دفن کردن لوله کاروگیت وجود دارد. دقت داشته باشید لوله های پلی اتیلن می تواند از طریق جوش اتصالات فشاری در روی زمین به یکدیگر متصل شده و سپس به آسانی داخل تراشه قرار گرفته شود. با این حال لازم است بدانید در هنگام ایجاد مهار برای خطوط لوله دفن شده، به وجود آوردن مهارت در شیارها آزاد لوله نیز توصیه می شود.
با این وجود توجه داشته باشید تمام تکیه گاه های موقت همچون میخ های تراز پایه ها و غیره قبل از خاکریزی باید از زیر لوله کاروگیت خارج شود. در لوله گذاری موازی یا متقاطع لوله های پلی اتیلن باید دارای فاصله کافی باشد که این امر موجب محافظت مناسب از گرما یا سایر اقدامات مقتضی خواهد شد. از طرفی لازم به ذکر است که اگر این لوله ها در گودال های باز و بدون اقدامات حفاظتی قرار بگیرد در نقاط تقاطع باید حتما فاصله مورد نیاز حفظ شود به طوری که در لوله گذاری های موازی حداقل این فاصله بسته به نصف قطر اسمی لوله بزرگتر می باشد.
در هنگام خاکریزی لوله کاروگیت نیز لازم نیست که از گرید خاص استفاده شود بلکه می توان از مواد حفاری شده که برای یک تراکم معمولی مناسب است استفاده نمود. با این حال دقت داشته باشید مخلوط شن و ماسه که حداکثر اندازه دانه های آن حدود ۲۰ میلیمتر باشد برای پر کردن بالای لوله مناسب می باشد.
Anonymous
close