Make this user your buddy

This feature requires you to be logged on autoviva

You can login to your account or create a new account.
close
wastewaterpack
Remove wastewaterpack from your friends?
Write this user a private message

This feature requires you to be logged on autoviva

You can login to your account or create a new account.
close
Make this member your fan

This feature requires you to be logged on autoviva

You can login to your account or create a new account.
close
Send this page to a friend!
Fill in the form bellow

your name:
your email:
friend name:
friend email:
your comments:
close
1 car
wastewaterpack

offlinewastewaterpack

friend
کلرزن
کلر(CL) توسط کارل، یک شیمیدان سوئدی کشف گردید، در واقع کلر خالص یک نوع گاز می باشد که بسیار سمی و کشنده است. اولین بار این گاز سمی به عنوان سلاحی برای کشتن انسان ها در جنگ جهانی اول به کار رفت، البته کلر با تمام سمی بودن و کشنده بودنش دارای موارد کاربرد متعددی می باشد. ترکیبات کلر به وفور در طبیعت یافت می شود که بیشتر به صورت نمک طعام (NACL) یا همان کلرو سدیم است و نقش بسزایی در زندگی بشر دارد.
کلر خود به تنهایی از مهمترین عناصر برای ضدعفونی به حساب می آید که ضد عفونی استخرها و گند زدایی وسفید کردن پارچه ها و ساخت مواد میکروب کش استفاده شده و یکی از مهمترین استفاده های آن در صنعت کاغذ سازی برای سفید نمودن کاغذ می باشد.
کلرزن دستگاهی بمنظور از بین بردن مواد عفونی ، بو ، باکتری ها و میکروب ها است. بسیاری از چاه های آب مسکونی، برای از بین بردن باکتری ها، از بین بردن بو، پیش تصفیه آب برای حذف آهن یا برای تصفیه باکتری های آهن و تهیه آب ضد عفونی شده نیاز به یک سیستم کلرزنی دارند . در بعضی از آب ها باکتری های آهن یا گوگرد می توانند باعث ایجاد بوی تخم مرغ فاسد و زنگ زدن وسایل شوند.
اولین قدم در انتخاب کلریناتور یا پکیج تزریق کلر این است که شیمی آب خود را بشناسید و آب چاه را آزمایش کنید . تجزیه و تحلیل آب لیستی از مواد معدنی رایج (کلسیم، منیزیم، آهن، منگنز، جامدات حل شده)، قلیاییت و pH را ارائه می دهد .
PH آب از آن جهت مهم است که هرچه pH بیشتر باشد، کلر بیشتری لازم است . اگرچه چندین روش، میکروارگانیسم های ایجادکننده بیماری را در آب از بین می برد ، اما تزریق کلر رایج ترین روش مورد استفاده است که به سیستم کلرزن مشهور است . کلر در برابر بسیاری از باکتری های بیماری زا مؤثر است ، اما دوز طبیعی آن باعث از بین رفتن همه ویروس ها ، باکتری ها یا کرم ها نمی شود . هنگام ترکیب با فیلتراسیون ، تزریق کلر یک روش عالی برای ضد عفونی کردن منابع آب آشامیدنی می شود.
کاربرد کلرزن
• ضد عفونی و از بین بردن باکتری های آب استخر
• تصفیه آب چاه
• گندزدایی آب آشامیدنی
• جلوگیری از گندیدگی و از بین بردن بوی نامطبوع آب در مخازن ذخیره آب
• گندزدایی و جلوگیری از رشد جلبک در برج خنک کننده
• گندزدایی پساب تصفیه شده تصفیه خانه فاضلاب صنعتی و بهداشتی
• گندزدایی آب در خطوط تولید و شستشوی صنایع غذایی
• جلوگیری از پدیده بالکینگ یا حجیم شدن لجن در تصفیه خانه های فاضلاب
• پیش کلرزنی آب به منظور جلوگیری از رشد میکروارگانیسم ها در واحدهای تصفیه و فیلتراسیون تصفیه خانه های آب آشامیدنی
قیمت کلرزن مایع
پارامترهای تاثیر گذار در قیمت دستگاه کلرزن مایع
• مارک دوزینگ پمپ مورد استفاده در پکیج کلرزن
• مقدار تزریق سیستم تزریق کلر در دقیقه
• حجم کلر مایع مصرفی
• میزان فشار خط تزریق کلر
• ظرفیت مخزن مورد استفاده جهت همزدن
• سازه ای که دستگاه روی آن سوار میشود که چنانچه استیل باشد قیمت کلرزن بالاتر خواهد رفت.
انواع کلرزن
پکیج کلر زنی مایع : دستگاه کلر زن مایع که از پرکاربردترین گزینه ها در روش های گندزدایی آب استخرها به شمار می رود. در طراحی و ساخت دستگاه کلر زن مایع با توجه به فشار کاری بر مبنای Barr پمپ با ظرفیت لیتر بر ساعت در نظر گرفته میشود. این پمپ در برابر خوردگی با مواد شیمیایی مقاوم بوده و در اغلب مواقع از جنس پی وی سی تهیه میشود. شلنگ مکش، شیر تزریق و مخزن از دیگر تجهیزات موجود در این گروه از دستگاه های کلریناتور مایع می باشند که هر یک دارای وظایف مشخصی هستند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.
پکیج کلر زن گازی : پکیج کلر زنی گازی از دیگر نمونه های دستگاه های کلریناتور می باشد که استفاده از آن به دلیل سمی بودن گاز کلر نیاز به تخصص بالایی داشته و لازم است موارد ایمنی در نظر گرفته شود. در طراحی و تولید کلرزن گازی تجهیزاتی از قبیل دستگاه تزریق دیواری اتوماتیک، دستگاه انژکتور، بوستر پمپ، آنالیزور، پمپ نمونه گیری، تابلوی فرمان و سیلندر گاز به کار برده میشود.
انواع کلرزن استخر
پکیج کلرزن استخر بسته به نوع کاربردشان به چند نوع تقسیم می‌شوند که شامل موارد زیر است:
کلرزن شناور استخر
ساده‌ترین نوع کلرزن استخر نوع شناور آن است. این دستگاه از یک مخزن پلاستیکی کوچک ساخته شده که درون آن معمولاً سه پوند قرص مخصوص 1 تا 3 اینچی قرار می‌گیرد. کاربرد این نوع کلرزن، همان‌طور که از اسم آن می‌توان متوجه شد، به صورت شناور روی آب خواهد بود؛ یعنی اینکه شما قرص‌ها را به تعداد لازم درون محفظه بالای آن قرار داده و پس از بستن محکم، روی سطح آب شناور می‌کنید. آب استخر از طریق محفظه‌ها به درون محفظه رفته و قرص‌ها را حل می‌کند. پس از قرص پس از حل شدن به درون آب رفته و از آنجا که این نوع دستگاه کوچک شناور است، قرص حل شده در تمام سطح آب پخش خواهد شد.
کلرزن خطی استخر
کلرزن استخر خطی بیشترین نوع استفاده در استخرها است. با اینکه از نظر هزینه نسبت به قبلی بیشتر است؛ اما به دلیل مزایایی که دارد، به ویژه در مجموعه‌های ورزشی بیشتر از همه استفاده می‌شود. این نوع کلرزن دارای یک محفظه پلاستیک استوانه‌ای بوده و لوله تصفیه آب استخر از وسط آن عبور می‌کند. آب بعد از فیلتر و همچنین هیتر، از کلرزن استخر عبور کرده که در درون آن 1 یا 3 قرص چند اینچی قرار می‌گیرد.
کلرزن خطی به دو نوع inline و Offline تقسیم می‌شود. در نوع این لاین، کلرزن را در مسیر مستقیم عبور لوله آب تصفیه قرار می‌دهند که بعد از حل کردن قرص‌ها، آب کلردار را وارد استخر می‌کند؛ اما در نوع آف لاین که بیشتر در استخرهای قدیمی استفاده می‌شود، دو سوراخ کوچک روی لوله ایجاد شده و سپس دو شلنگ ریز، اتصال بین مخزن کلرزن استخر و آب را به وجود می‌آورند. یکی از این شلنگ‌ها، ورودی و دیگری خروجی خواهد بود. آب کثیف از طریق شلنگ‌ها وارد مخزن شده و پس از تصفیه و از طریق شلنگ خروجی به استخر هدایت می‌شود. این فرآیند به صورت خودکار ادامه خواهد داشت.
کلرزن نمکی استخر
استفاده از این نوع کلرزن، نیاز به یک ماده اضافه به نام نمک دارد. طراحی سیستم اولیه این نوع دستگاه به صورت این لاین است. آب برگشت، از درون دستگاه عبور می‌کند. این دستگاه از یک منبع تغذیه و سل تشکیل می‌شود و درون آب به اندازه مساحت استخر، نمک حل می‌شود. آب از طریق لوله وارد سل شده و در آنجا با استفاده از منبع برق به هیدروژن و هیپوکلریک اسید تجزیه می‌شود که این اسید جایگزین کلر و در نتیجه تمیز شدن آب می‌شود.
Anonymous
close